CorelDRAW Graphics Suite X5 - Benioku Notları

CorelDRAW Graphics Suite X5 - Benioku Notları

İçindekiler

CorelDRAW Graphics Suite X5 Servis Dosyası 1

CONNECT

Bu hizmet paketi Corel CONNECT sürüm 2 ürününü içermektedir. Bu sürüm, düzeltmeleri ve dış içerik sağlayıcılarının ve önceki CorelDRAW Graphics Suite X5 sürümlerinde bulunan içerik kitaplıklarının içeriğini aramanıza olanak tanıyan yeni işlevleri kapsar.

iStockphoto, fotolia ve Flickr'dan içerik arama

Bu dış içerik sağlayıcılarını kullanmak için öncelikle her bir sağlayıcının kullanım şartlarını okumanız ve kabul etmeniz gerekir. Bunu yaptığınızda, [!] işareti [√] işaretine dönüşür; daha sonra, sağlayıcının içeriğinde arama yapabilirsiniz.

iStockphoto ve fotolia

iStockphoto ve fotolia ile web sitelerinde bulunan milyonlarca resimde arama yapabilirsiniz. Döndürülen resimler, filigranlı düşük çözünürlüklü comp resimlerdir. Buna ek olarak, comp resimler satıcıların web sitesindeki orijinal konumlarına bağlantılar içerir. Yeni bir menü öğesi olan "Comp Kaynağını Aç" seçeneğini kullanarak, doğruca web sitesindeki orijinal resme gidebilirsiniz. Buradan, projelerinizde kullanmak üzere resmi satın alabilirsiniz. Uygulamalara, "Comp'u Değiştir" adlı yeni bir menü öğesi de eklenmiştir. Bu seçenek, comp resmini indirilen bir resimle değiştirebilmenizi sağlar. Comp resmini indirilen bir resimle değiştirirken, uygulamalar comp resminin boyutunu, yönünü ve eğikliğini satın alınan resimle eşler. Ancak, comp resim satın alınan bir resimle değiştirildiğinde, resim efektleri ve ayarlamaları korunmaz.

Flickr

Flickr'da, "The Commons" ve "Creative Commons" konumlarında arama yapabilirsiniz. "Creative Commons", kullanıcıların fotoğraflarını yüklediği yerdir ve daha sonra, CONNECT sahipleri tarafından Türev Olmayan Özellik veya Ticari ve Türev Olmayan Özellik lisansı olarak etiketlenmiş sonuçları döndürür. Creative Commons hakkında daha fazla bilgi için http://www.flickr.com/creativecommons adresini ziyaret edin. "The Commons" adı verilen bölgede, dünyanın çeşitli yerlerindeki müzelerin bağışladığı resimleri de içeren, telif hakkı olmayan binlerce resim bulursunuz. Flickr'daki resimler de "Comp" resimleri olarak işaretlenmiştir ve bir resmi projenize eklemek üzere izin almak için resmin sahibiyle iletişim kurmanız gerekir. Flickr'dan indirdiğiniz resimlerin baskı çözünürlüğü orijinal resme göre tanımlanır. Flickr'dan alacağınız resimlerde, resmi daha yüksek çözünürlüklü bir resimle değiştirmenize gerek kalmaz.

CGS önceki sürüm içeriği

CONNECT sürüm 2 artık, önceki CorelDRAW Graphics Suite sürümlerinin içerik kitaplıklarında da arama yapmaktadır. Önceki sürüm içeriğini aramak için iki seçeneğiniz vardır: 1) DVD/CD'yi sürücüye yerleştirin veya 2) Dosyalar bilgisayarınıza kopyalanmışsa, bunları araması için CONNECT'i yapılandırabilirsiniz. DVD/CD'yi kullanmak isterseniz, DVD/CD'yi sürücüye yerleştirebilirsiniz. Daha sonra, Kitaplıklar bölmesinde kitaplık görünür. Dosyaları önceden sabit diskinize kopyaladıysanız, Kitaplıklar bölmesini tıklatın, yapılandırmak istediğiniz CGS sürümünü seçin ve daha sonra, içeriğin bulunduğu klasörü işaret etmek için Kaynağı bul (Fotoğraflar/Nesneler, Küçük Resim, Profesyonel Fotoğraflar) düğmelerini kullanın. CONNECT dosyaların bilgisayarınızda olduğunu doğruladıktan sonra, kitaplık Kitaplıklar bölmesinde görünür.

RAW Kamera Desteği

RAW Kamera Desteği, aşağıdaki kameralar için genişletilmiştir:

 • Canon EOS-1D Mark IV ve PowerShots G11 ve S90
 • Casio EX-Z750
 • Pentax K-x
 • Fuji SX200EXR
 • Sony A550

Genel

 • SP1'deki en önemli Windows Hata Bildirimi (WER) sorunları ele alınmıştır. Not: WER raporları düzenli olarak incelenmektedir. Bu nedenle, bir hatayla karşılaşırsanız, bir WER raporu göndermeniz şiddetle tavsiye edilir.

Renk Yönetimi

 • Tüm renkli modeller için profil simülasyonlarının daha iyi desteklenmesi için prova baskı iyileştirilmiştir.
 • Windows XP'de sürüm 4 ICC renk profilleriyle ilgili renk dönüştürmelerini desteklemek için renk motoru olarak LCMS eklenmiştir. Windows XP'de Windows ICM seçilirse ve sürüm 4 ICC renk profilleri kullanımdaysa, arka planda kullanılacaktır.
 • Pantone Huey aydınlatma dengelemesi için destek geliştirilmiştir.

Filtreler

 • Aşağıdaki dosyalar için dosya filtreleri geliştirilmiştir: AI, CGM, DSF/DRW, EMF, EPS, JPG, PDF, TIF, WMF ve VSD; sonuç olarak, dosya biçimlerini alıp vermede iyileştirmeler görürsünüz.

Baskı

 • Üst baskı içeren dosyaları bastırırken, baskı önizlemedeki ayrımlar Görünüm Menüsü'ndeki Üst Baskıları Simüle Et seçeneği etkinleştirilmemişse görüntülenmez. Bununla birlikte, seçeneğin etkin olup olmamasından bağımsız olarak, üst baskı çıktıda sağlanır.
 • Birden çok kopyanın basılması için belgenin kuyruğa birkaç defa gönderilmesini gerektiren yazıcılarda, corelprn.ini dosyasına bir anahtar eklenmelidir. Anahtarı eklemek için aşağıdakileri yapın:
  1. Çalıştır penceresini açın, “%appdata%” (tırnak işaretleri olmadan) yazın, Enter tuşuna basın, \Corel\CorelDRAW Graphics Suite X5\Config Klasörüne gidin ve corelprn.ini dosyasını bulun.
  2. Dosyayı bir metin düzenleyiciyle açın.
  3. Yazıcı bilgilerinin ayrıntılı bir şekilde belirtildiği bölümü bulun. Örneğin: [Driver-NT-YAZICININ ADI], ardından bir zorunlu dönüş ekleyin ve aşağıdakileri girin: “EmulateCopy=1” (tırnak işaretleri olmadan)
  4. Dosyayı kaydedin ve CorelDraw programını yeniden başlatın. Yazıcınız artık birden çok kopyayı basabilecektir.

CorelDRAW

 • Çalışma alanında açık çok sayıda pencere öğesi (örneğin, Geri alma pencere öğesi, Kaldırma pencere öğesi, Şerit/Tarak/Oluk pencere öğesi) bulunduğunda ortaya çıkan bir dizi kararlılık sorunu çözümlenmiştir.

Vektör Efektleri

 • Vektör efektlerini, boyutları ve bağlayıcıları içeren grupları kopyalayıp yapıştırırken ortaya çıkan kararlılık sorunları çözümlenmiştir.
 • Önceki bir sürümde oluşturulan Artistic Media nesneleriyle çalışma performansı geliştirilmiştir.

Dosya G/Ç'si

 • Önceki bir sürümde oluşturulan ve ayrıca, belirtme çizgileri, zarflı veya doğrusal eğrileri olan dikdörtgenler, Artistic Media nesneleri ve saydamlık eğrileri gibi dönüştürülmüş nesneleri de içeren dosyaları açarken elde edilen sonuçlar iyileştirilmiştir. Bu, SP1 güncelleştirmesinin uygulanmasının ardından saydamlık eğrilerinin farklı görünmesiyle sonuçlanabilir. Ancak, görünüm, dosyaların önceki bir sürümde açılmasıyla tutarlı olacaktır.
 • Panoya kopyalanan CorelDRAW nesnelerinin desteklenen uygulamalara yapıştırılması için Özel Yapıştır seçeneğini kullanma yeteneği eklenmiştir.
 • Bir ön ayarın uygulanmasının ardından Yeni Belge/Resim iletişim kutusundaki seçeneklerde sekme tuşuyla gezinme yeteneği eklenmiştir.

Nesne Denetimleri/Özellikler

 • B-Spline eğrilerindeki eğri düzenleme işlemleri (Eğrileri Birleştirme veya Şerit/Tarak/Oluk gibi) iyileştirilmiştir.
 • Kendilerine uygulanmış şekillendirme işlemleri olan grup nesnelerinin dönüştürülmesinde Nesne önizleme etkinleştirilmiştir.
 • Çeşitli çizgi kenarlarını kullanırken dış çizgiyi nesne sonuçlarına dönüştürme iyileştirilmiştir.
 • Tam ekran videolar görüntüledikten sonra, ekrandaki nesnelerin 'otomatik çoğalması' sorunu çözülmüştür.

Renk Paletleri

 • Bir belge veya resim paletiyle çalışırken görüntüleme sonuçları geliştirilmiştir.
 • Belge/resim paleti içindeki nokta rengi işlevselliği iyileştirilmiştir.
 • Paletlere nokta rengi nüansları ekleme yeteneği eklenmiştir.
 • Nokta rengi paletleri içinde ad araması gerçekleştirme yeteneği eklenmiştir.

Dolgular

 • İletişim kutusu içindeki kalıp dolgularında bulunan bozuk varsayılan ayarlarla ilgili sorunlar düzeltilmiştir.

Metin

 • Latin kod sayfası dışındaki metinlerle çalışırken kullanılan metin işlevleri iyileştirilmiştir.
 • Bir kopyalama/yapıştırma işlemini gerçekleştirirken karakter Kaydırma özellikleri sağlanmıştır.

VBA

 • Bir VBA komut dosyası üzerinden bildirildiğinde, Nokta rengi yoğunluk değerlerinde ortaya çıkan bozulma çözülmüştür.

Corel PHOTO-PAINT

 • Nesne pencere öğesindeki nesnelerin görüntüsü düzeltilmiştir. Nesneler artık saydam bir arka planla görüntülenecektir (saydam arka plan, bir dama tahtası deseni olarak gösterilir).
 • Mercek veya birden çok mercek uygulanan resimlerde beyaz resim arka planı, arka plan olmayacak şekilde değiştirilmiştir.

Bitstream Font Navigator

 • Type 1 yazı tipleri için destek geliştirilmiştir.
 • Yazı tiplerinin kopyalanması ve taşınması ve klasörlerde dolaşma gibi işlevler iyileştirilmiştir.

Yükleyici

 • CorelDRAW Graphics ürününü yükledikten sonra Microsoft Visual Studio 2008 programını yüklerseniz ve daha sonra, CorelDRAW Graphics yüklemesini değiştirmeye veya onarmaya karar verirseniz, yükleyici iletişim kutusundaki VSTA bileşeni varsayılan olarak devre dışı bırakılır ve bu durum, VSTA'nın kaldırılmasına yol açar. Bu soruna yönelik olarak lütfen Microsoft Visual Studio 2008 Hizmet Paketi 1'i yükleyin.

CorelDRAW Graphics Suite X5 Servis Dosyası 2

CorelDRAW X5

 • Eğri segmentlerini Sanal Segment Silme aracını, Noktaları Azalt ve Dışa Esnet/İçe Esnet/Tıraşla özelliklerini kullanarak düzenlediğinizde kararlılık artar. Bu araçlarla düzenlenen eğriler daha önce geçersiz olarak yorumlanmıştır.

Yazdırma

 • Ghost Script 8.70'i veya önceki sürümlerini kullandığınızda Lab renklerini içeren DeviceN biteşlemleri hata üretir. Bu tür biteşlemler için PostScript Seviye 3 desteği gereklidir.
 • Ghost Script Sürüm 9.00 üst üste yazdırılan Nokta renklerini yanlış biçimde işler

Renk Stilleri

 • Bir belgedeki tüm renk stillerini tek tıklatma hareketi ile silebilirsiniz. Renk Stilleri penceresini açın, Renk Stilleri penceresinde birden çok renk stili içeren belge klasörünü seçin ve yeni Renk Stillerini Sil düğmesini tıklatın.

Renk Paletleri

 • CorelDRAW ve Corel PHOTO-PAINT uygulamalarına, kullanılmak üzere PANTONE PLUS işlemi ve spot renk paletleri eklenmiştir. Bu paletler PANTONE MATCHING SYSTEM'ın güncellenmiş sürümleridir ve Lab, RGB ve CMYK eşdeğer renklerinin yanı sıra yeni renkler içerir. CorelDRAW Graphics Suite X5 uygulamasının GM veya SP1 sürümünde ve önceki sürümlerinde oluşturulan dosyalar, SP2 ile açıldıklarında aynı görünüme sahip olabilmeleri için daha eski palet dosyalarındaki renkleri kullanmaya devam eder. Hem eski hem de yeni paletlerde bulunan bir renk içeren EPS, PDF, PSD veya AI dosyası açıyorsanız, hangi paleti kullanmak istediğiniz sorulur. Ayrıca Araçlar>Seçenekler>Genel>Renk seçeneğini kullanarak eski veya yeni palet kullanımı ile ilgili uygulama tercihini ayarlayabilirsiniz.
 • Geçerli varsayılan paletten farklı bir palet kullanmak istiyorsanız, Renk penceresinin Paletler sekmesinde seçilen palet olan varsayılan spot renk paleti artık, Araçlar iletişim kutusunun Renk sayfasında ayarlanabilir.

Filtreler

 • AI Kaydet: Dosyanızdaki gelişmiş çizgi stillerini (Corel DESIGNER uygulamasında oluşturulan) korumak için, AI kaydet iletişim kutusunda Anahattı Nesneye Dönüştür'ü seçmelisiniz.
 • AI Kaydet: Verilen dosyadaki ok başlarının korunması için, ok başları ile biten çizgiler dosya verme işleminden önce nesnelere dönüştürülmelidir.
 • Dosya Ver iletişim kutularında çok büyük görüntülerin örnek boyutları artık küçültülmez

RAW kütüphaneleri

RAW kütüphaneleri, Sony yazılımı tarafından değiştirilen A100 görüntülerinin yanı sıra aşağıdaki yeni kamera modellerini de destekleyecek şekilde güncellenmiştir.

 • Fuji FinePix S200EXR
 • Fuji FinePix S5100/S5500
 • Kodak Z981
 • OLYMPUS E-P2
 • Panasonic DMC-G1
 • Panasonic DMC-G2
 • SONY DSLR-A450
 • Canon SX20 IS
 • Samsung EX1
 • Samsung WB550 and NX10, Casio EX-Z1050, and Fuji HS10/HS11
 • Canon EOS 550D / Digital Rebel T2i / Kiss Digital X4
Uygulama İlk Yayın Düzeyinin Sürüm Numarası Hizmet Paketi 1 ile Sürüm Numarası Hizmet Paketi 2 ile Sürüm Numarası
CorelDRAW 15.1.0.486/488/489 15.1.0.588 15.2.0.661
Corel PHOTO-PAINT 15.1.0.486/488/489 15.1.0.588 15.2.0.661
Corel CONNECT 1.0 2.0.0.588 2.0.0.661

v15.01.10.10